18ft Skiffs JJ Giltinan Championship preview

Gotta love it 7 - JJ Giltinan 18ft Skiff Championship
JJ Giltinan 18ft Skiff Championship begins tomorrow on Sydney Harbour. 29 teams, representing USA, UK and New Zealand, as well as Australian crews from NSW, Western Australia and Queensland will contest the Winning Appliances JJ Giltinan 18ft Skiff Championship.

The traditional Invitation Race to allow all teams to become acquainted with the harbour conditions, will be the first event of what is the world’s top 18ft Skiff regatta.

Races 1 and 2 of the championship will be sailed on Saturday and Sunday before the first of two lay days on Monday.

Pre regatta favourite is likely to be the defending champion Seve Jarvin and his Gotta Love It 7 team of Sam Newton and Scott Babbage, but there will be strong opposition from a number of top class teams.

Current Australian champions Michael Coxon, Aaron Links and Trent Barnabas (all multiple Giltinan winners) on Thurlow Fisher Lawyers have had to overcome some gear problems in recent outings but are sure to push Jarvin, and anyone else, to the limits.

Past champions, Howie Hamlin (USA), who is a two times winner (2002 and 2003) and John Winning (2000) will each be striving for another win.

Both Hamlin (CST Composites) and Winning (Yandoo) have new boats built for the championship and have displayed the type of form in lead up races to make them definite chances.

Another strong team is Smeg, which is skippered by the current Interdominion 12ft Skiff champion Nick Press.

UK’s Andy Budgen (Hyde Sails), WA’s Grant Rollerson (SLAM) and Matt Searle (Red Claw Wines) will also figure strongly in the championship as they all have proven records in previous Giltinan and other international regattas.

New Zealand’s team will be missing three of their regular skippers but Alex Vallings and his CT Sailbattens team are sure to make their presence felt and uphold the Kiwi spirit.

There are several new and young teams contesting the Giltinan Championship for the first time and the 62nd contest should be one of the best since it was first staged in 1938.

List of entries and crews:

Australia - New South Wales:

appliancesonline.com.au
Jeremy Wilmot
Paul Montague, Paul Atkins

Asko Appliances
Marcus Ashley-Jones
Stewart Wells. Aron Everett

De'longhi-Rabbitohs
Simon Nearn
Gerard Smith, Keegan York

Fisher & Paykel
Andrew Chapman
Tim Baraclough, Ewan Duckworth

Gotta Love It 7
Seve Jarvin
Sam Newton, Scott Babbage

Kenwood-Rabbitohs
Evan Walker
Ted Hackney, Jeremy Roberts

Panasonic
Jonathan Whitty
Greg Dixon, James Hozak

Pure Blonde
James Francis
Brad Phillips, Cameron Mc Donald

Rag & Famish Hotel
Jack Macartney
Tom Clout, Drewe Waller

Red Claw Wines
Matthew Searle
Archie Massey, Mike Mc Kenzie

Sharks/Coldwell Banker
David Haseldine
Andrew Wong, Ian Henderson

Smeg
Nick Press
Dan Phillips, Dave Ewings

Spectrum Trimming
Luke Parkinson
Nick Daly. Tba

Tf Collect
Mark Kennedy
Tom Anderson, Ryan Houston

The Kitchen Maker
Brett Van Munster
Darren Mc Kavanagh, Tai Elliott

Thurlow Fisher Lawyers
Michael Coxon
Aaron Links, Trent Barnabas

Yandoo
John Winning
Andrew Hay, Dave Gibson

Australia - Queensland:

Queenslander 1 (Q1)
David Witt
Alan Mansfield, Barry Flannigan

Australia - Western Australia:

Black Swan
David Gilmour
Fang Warren, Pete Hariss

Slam
Grant Rollerson
Anthony Young, Peter Nicholson

Panasonic 2
Scott Glaskin
Tba, Tba

New Zealand:

Ct Sailbattens
Alex Vallings
Chris Kitchen, Joshua Mc Cormack

Maersk Line
Graham Catley
Hayden Whitburn, Brett Sellers

Stunt Academy
Chris Hirst
Stu Wilson, Erwan Grossman

Yamaha
David Mc Diarmid
Andrew Archibald, Murray England

United Kingdom:

Hyde Sails
Andy Budgen
Dan Wilsdon, Matt Wark

Peters & May
Jarrod Simpson
Ian Turnbull, Adam Ovington

United States Of America:

Cst Composites
Howie Hamlin
Fritz Lanzinger, Paul Allen

Kinder Caring
Skip Mc Cormack
Jody Mc Cormack, Matt Mc Kinlay

Race dates are:
Race 1 Saturday March 5
Race 2 Sunday March 6
Race 3 Tuesday March 8
Race 4 Wednesday March 9
Race 5 Thursday March 10
Race 6 Saturday March 12
Race 7 Sunday March 13

All races will start at 3pm, with the exceptions of Races 1 and 6, which will start at 4pm.

A spectator ferry will follow each race, leaving Double Bay Wharf 30 minutes before the scheduled race start time.

18 Footers website
Flying 18s website