18ft Skiffs Mark Foy Trophy lead to Pica (GBR) + Video

CT Sailbattens New Zealand - Mark Foy Trophy
The Mark Foy Trophy for 18ft skiffs, is being hosted by the Sonderborg Yacht Club and has commenced on the bay of Sonderborg, Denmark. Racing concludes 11th of June 2011.

After two races Jamie Mears, Tristan Hutt and Steward Mears (Pica - GBR) lead the regatta from Alex Vallings, Chris Kitchen and Josh McCormack (CT Sail Battens - NZL). Jonathan Witty, Nick Daly and Tom Anderson (Panasonic - AUS) are third.



Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2

1st Pica GBR 92 RCYC/SSC - Jamie Mears Tristan Hutt, Steward Mears - 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd CT Sail Batterns NZL ASC - Alex Vallings Chris Kitchen, Josh McCormack - 3.0 3.0 6.0 6.0
3rd Panasonic AUS Australian 18 Footers - Jonathan Whitty Nick Daly, Tom Anderson - 2.0 6.0 8.0 8.0
4th Slam AUS Mounts Bay Sailing Club - Grant Rollerson Justin Healy, Pete Nicholson - 5.0 4.0 9.0 9.0
5th The Black Dog GBR 47 - RYA Jarrod Simpson Adam Minter, Tim Paull - 8.0 5.0 13.0 13.0
6th Yandoo AUS Australian 18 fotters League - John Winning David Gibson, Andrew Hay - 15.0 1.0 16.0 16.0
7th Liberty Sailing Team HUN 18 - SVE Miklós Ujhelyi-Gaspar Matyas Majtenyi, Zsombor Szépfy - 7.0 9.0 16.0 16.0
8th Investec GBR 30 Watch Hill Yacht Club - Mason Woodworth Jonathan Noonan, Simon Hamilton - 9.0 8.0 17.0 17.0
9th Hyde Sails GBR 52 WMYC Jack Grogan Mike Banks, Sam Caslin - 11.0 7.0 18.0 18.0
10th Asko AUS 9 Australian 18 Footers - Marcus Ashley Jones Paul Montague, Rissole Cleary - 6.0 13.0 19.0 19.0
11th Maersk Line NZL Auckland Sailing club - Grahan Catley Chris Burgess, Nick Catley - 12.0 11.0 23.0 23.0
12th Original Chia DEN 1 Sønderborg Yacht Club - Flemming Clausen Thomas Ebler, Søren Clausen - 10.0 14.0 24.0 24.0
13th CST USA NHYC - Howie Hamlin Scott Babbage, Matt McKinlay - 4.0 21.0 RAF 25.0 25.0
14th Bodotex DEN 26 - Hadsund Sejlklub Jesper Brøndum Anders Langesen, Peter H - 13.0 12.0 25.0 25.0
15th Euro Link GER 13 - Friedrich Renner Thomas Eccersdorfer, Latzi - 16.0 10.0 26.0 26.0
16th Skiff Sailing Bodensee GER 19 ASCK - Jan Eike Andersen Felix Bergfort, Florian Hudert - 18.0 16.0 34.0 34.0
17th Remember the Days GER 6 DSC - Christoph Hagenmeyer Holger Höfle, Jocki Christophers - 14.0 21.0 DNC
35.0 35.0
18th Gleitzeit GER 66 Scuttlebut - Matthias Korjahn Hendrik Mester, Lasse Schön, Enno Eyb - 21.0 DNC 15.0 36.0 36.0
19th Magic Marine GER 33 - Verein Seglerhaus am Wannsee Norbert Peter Carlo Jurth, Marco Schürmann - 17.0 21.0
DNC 38.0 38.0
20th Raiffeisen HUN 42 SVE - András Pfeningberger Attila Gerlits, Balacs Czeizel - 21.0 DNF 21.0 DNC 42.0 42.0