ACCBank Cork Week - Day 3

by Media 
A finely balanced leader-board at the front of the Super Zero class at ACCBank Cork Week was outcome of the third day of racing that sees Niklas Zennstrom`s TP52 'Ran' maintain a one-point lead over Dan Meyer`s Judel Vrolijk 66 'Numbers'. Both boats had a win apiece on the Windward-Leeward course in the light airs.

On the same course, Richard Matthews` GP42 'Oystercatcher XXVI' has extended its lead of Class Zero leaving Dun Laoghaire entry 'Tiamat' in second place. The Mills 43 features a Cork afterguard with Maurice O`Connell and Mark
Mansfield joining owner Tim Costello for the week.

The single event discard that kicked in after five races saw Dave Dwyer`s 'marinerscove.ie' move into the lead of 21-boat Class One following a consistent day with a third and second places.

Elsewhere in the 26 classes, the entire fleet of J109`s was reinstated following Tuesday`s Harbour Course that saw the 26 boats scored as Did Not Finish when the five-hour race time limit expired. The solution was later agreed between the race committee and the International Jury following the 36-mile race.

Racing continues on Thursday with Fleet D for the Beneteau 31.7 and IRC handicap classes 4, 5 and 6 competing on the Harbour Course. Weather forecasts suggest slightly fresher winds while Friday`s finale may see a return of the 20+ knot winds for the big boats turn at the acclaimed Slalom course.

Cork Week 2008 - Summary Current Class Leaders - Provisional, Wed 16 Jul 08

IRC Super 0
1. RAN (Niklas Zennstrom)
2. NUMBERS (Dan Meyers)
3. STAY CALM OF LONDON (Stuart Robinson)

TP52
1. RAN (Niklas Zennstrom)
2. STAY CALM OF LONDON (Stuart Robinson)
3. Flash Glove (Colm Barrington)

IRC 0
1. OYSTERCATCHER XXVI (Richard Matthews)
2. TIAMAT (Tim Costello)
3. L`ANGE DE MILON (Pelletier Jacques)

IRC 45
1. WEREWOLF (Jerry Otter)
2. FORTIS EXCEL (Agne Nilsson)
3. International Rescue (Led Tracy)

IRC 1
1. Marinerscove.ie (David Dwyer)
2. Jammy Dodger (Neil Martin)
3. Apollo (Nigel Passmore)

IRC 1 ACC
1. TRILOGY II (Jean Gabriel Samzun)
2. FREYA (Conor Doyle)
3. Pi Squared (Fin McGurran)

IRC 2
1. ROCKABILL V (Paul O` Higgins)
2. Rosie (Roy & Vera Dickson)
3. BARAFUNDLE OF MUMBLE (Neil White)

IRC 2 ACC
1. BARAFUNDLE OF MUMBLE (Neil White)
2. DUCKWALL POOLEY (Kevin Aitken)
3. ENCORE (Steven Anderson)

X35
1. KISS (David Pinner)
2. Nexus (Mike Budd)
3. VORTEX (Tim Harrington)

IRC 3
1. BENGAL MAGIC (John Moorehead)
2. Ex Pat (Herve Chanu)
3. WAVETRAIN (Simon and Andrew Coveney)

IRC 3 ACC
1. WAVETRAIN (Simon and Andrew Coveney)
2. EOS (David Scott)
3. MUSK-OX (Neville Devonport)

IRC 4
1. DICK DASTARDLY (Stuart Kinnear)
2. FIXATION (Nick Fullagar)
3. HI TIME (Bill & Peter Crowley)

IRC 4 ACC
1. DICK DASTARDLY (Stuart Kinnear)
2. HEPHZIBAH OF LYMINGTON (David Lees)
3. Zoom (Nicola & Stuart Harris)

IRC 5
1. OBSESSION VI (Barry Rose)
2. KINETIC (Richard Colwell)
3. CHIA CHIA (Phil Eagleton)

IRC 5 ACC
1. CHIA CHIA (Phil Eagleton)
2. CATCH 22 (David Rider)
3. FLASH II (Adam Kyffin and Jon Oliver)

IRC 6
1. Bandit (Ian Travers)
2. HARD ON PORT (Flor O`Driscoll)
3. SHILLEIAGH (John Twomey)

IRC 6 ACC
1. Bandit (Ian Travers)
2. PEANUT (Ron Campion)
3. IMPACUNIOUS (Edward Rice)

1720
1. Wet n Ready (Nicholas O`Leary)
2. YKnot (Michael/Anthony Wilson/Ellis)
3. ANTIX (Robert O`Leary)

J109
1. Tigh Soluis II (Ken Grant)
2. J DREAM (David & Kirsty Apthorp)
3. Juke Box (Brian Moreton)

SB3
1. City of Cape Town (David Hudson)
2. Redman Fisher / Ridgefence (Dave Cheyne)
3. Sailingwest.ie Sharkbait (Ben Duncan)

Sigma 38
1. Errislannan (Patrick Kirwan)
2. With Alacrity (Chris & Vanessa Choules)
3. Enigma (Howard Morrison)

Corporate Class
1. ANTICIPATION (Peter Newlands)
2. Puma Logic (Sailing Logic Ltd)
3. HOT STUFF (Flying Fish)

Gentlemens Class 1
1. ORNA (Philip Dilworth)
2. Nadie (Stephen Mc Carthy)
3. PERSISTANCE (Charles Broadhead)

Gentlemens Class 2
1. Minx III (Tom McNeice)
2. CAVATINA (Ian Hickey)
3. EXPRESSION (Billy Duane)

X332
1. X RATED (John & Gair Gordon)
2. Brightwork (Bob and Jon Baker)
3. ROXANNE (Robin Smith)

Beneteau 31.7
1. TIGGER (Cassidy / Mulhall)
2. Alpaca (Paul & Deirdre Tingle)
3. EAUVATION (Jason & Debbie Corlett)