ACC Bank Cork Week - Day 2

by PR 
Cork Week 08
Day two at ACC Bank Cork Week dawned with a solid south-westerly breeze gusting to more than 20 knots at times for the 410 entries gathered at Crosshaven. Boat-handling skills were tested across the variety of courses though the fleet did not escape without gear failure and ripped sailcloth.

The Super Zero and Zero classes were at full pelt, blast-reaching on the trapezoid course in stark contrast to the more leisurely, light airs conditions of Monday's Harbour Race to Cobh. Day Two's racing saw Dan Myers' Numbers emerge as the new class stalking-horse with two wins that brings him into second overall in the Super Zeroes, now within three points of Niklas Zennstrom's RAN.

RAN's navigator, America's Cup and Volvo Ocean Race sailor Steve Hayles, commented: 'We knew it would be a tough day for us, the bigger boats have more stability upwind and that¹s a big advantage in the upper wind range,' he said. 'The TP52s tend to slow each other down fighting for supremacy whilst the bigger boats don't get involved.'

On the opposite end of the sailing spectrum, the innovative slalom course specially designed for this event made for spectacular racing as the combined fleet of 1720 Sportsboat, IRC class 3, Sigma 38-footers and X332 divisions all enjoyed plenty of fast reaching conditions.

Nicholas O'Leary, skipper of the leading 1720 Wet n'ready, commented: 'We are really pleased to be leading the class but more so to see my brother Robert behind me so he doesn't have any bragging rights during the week.' Nevertheless, 16-year old Robert placed third and fourth in the 13-boat class yesterday and lies third overall.
Cork Week 08

ACCBank Cork Week 2008 Results Day 2 of Sailing

IRC Super 0
1. Ran (Niklas Zennstrom)
2. Numbers (Dan Meyers)
3. Stay Calm of London (Stuart Robinson)

TP52
1. Ran (Niklas Zennstrom)
2. Flash Glove (Colm Barrington)
3. Stay Calm of London (Stuart Robinson)

IRC 0
1. Oystercatcher XXVI (Richard Matthews)
2. Tiamat (Tim Costello)
3. Inis Mor (Bernard Gouy)

IRC 45
1. Werewolf (Jerry Otter)
2. Fortis Excel (Agne Nilsson)
3. Freddie Freeloader (Eamonn O'Nolan)

IRC 1
1. Jammy Dodger (Neil Martin)
2. Apollo (Nigel Passmore)
3. Argie Bargie (Allan Hogg)

IRC 1 ACC
1. Trilogy II (Jean Gabriel Samzun)
2. Freya (Conor Doyle)
3. Pi Squared (Fin McGurran)

IRC 2
1. Rockabill V (Paul O' Higgins)
2. Barafundle of Mumble (Neil White)
3. Nexus (Mike Budd)

IRC 2 ACC
1. Barafundle of Mumble (Neil White)
2. Duckwall Pooley (Kevin Aitken)
3. Encore (Steven Anderson)

X35
1. Nexus (Mike Budd)
2. Kiss (David Pinner)
3. Xpletive (Mike Crompton)

IRC 3
1. Bengal Magic (John Moorehead)
2. Aztec 3(Peter Beamish)
3. Flashback (Don Breen)

IRC 3 ACC
1. Wavetrain (Simon and Andrew Coveney)
2. Eos (David Scott)
3. Exhale (Diarmuid Good)

IRC 4
1. Dick Dastardly (Stuart Kinnear)
2. Fixation (Nick Fullagar)
3. Hi Time (Bill & Peter Crowley)

IRC 4 ACC
1. Dick Dastardly (Stuart Kinnear)
2. Hephzibah of Lymington (David Lees)
3. Zoom (Nicola & Stuart Harris)

IRC 5
1. Obession VI (Barry Rose)
2. Chia Chia (Phil Eagleton)
3. Kinetic(Richard Colwell)

IRC 5 ACC
1. Chia Chia (Phil Eagleton)
2. Catch 22(David Rider)
3. Flash II (Adam Kyffin and Jon Oliver)

IRC 6
1. Shilleiagh (John Twomey)
2. Bandit (Ian Travers)
3. Peanut (Ron Campion)

IRC 6 ACC
1. Bandit (Ian Travers)
2. Peanut (Ron Campion)
3. Impacunious (Edward Rice)

1720
1. Wet n Ready (Nicholas O'Leary)
2. YKnot (Michael/Anthony Wilson/Ellis)
3. Antix (Robert O'Leary)

J109
1. J Dream (David & Kirsty Apthorp)
2. Juke Box (Brian Moreton)
3. Tigh Soluis II (Ken Grant)

SB3
1. City of Cape Town (David Hudson)
2. Redman Fisher / Ridgefence (Dave Cheyne)
3. Sailingwest.ie Sharkbait (Ben Duncan)

Sigma 38
1. Errislannan (Patrick Kirwan)
2. With Alacrity (Chris & Vanessa Choules)
3. Pavlova III (Max Walker)

Corporate Class
1. Anticipation (Peter Newlands)
2. Hot Stuff (Gary Christie)
3. Jedi Knight (Stan Fenton)

Gentlemens Class 1
1. Orna (Philip Dilworth)
2. Nadie (Stephen Mc Carthy)
3. Persistance (Charles Broadhead)

Gentlemens Class 2
1. Cavatina (Ian Hickey)
2. Minx III (Tom McNeice)
3. Meltemi (Fraser Heaslip)

X332
1. X Rated (John & Gair Gordon)
2. Brightwork (Bob and Jon Baker)
3. Roxanne (Robin Smith)

Beneteau 31.7
1. Tigger (Cassidy / Mulhall)
2. Alpaca (Paul & Deirdre Tingle)
3. Prospect (Ronan Columb Johnson)

Cork Week 08

Cork Week 08

Cork Week 08


Images by Ingrid Abery - www.hotcapers.com