Audi Hamilton Island Race Week - Full results for day 2

Audi Hamilton Island Race week 2013
Audi Hamilton Island Race Week 2013 Day Two

Full Results for IRC Racing, IRC Passage Div 1, IRC Passage Div 2, Performance Racing Div 1, Performance Racing Div 2, Cruising Div 1, Cruising Div 2, Cruising Div 3, Non Spinnaker Div 1, Non Spinnaker Div 2, First Fleet, McConaghy MC38 and Multi-Hulls.


15.00 Race 2 Results   IRC Racing Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS Updated:  19/08/2013  13:55:24 Medal Race [double points]
IRC results Start : 11:25
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdAHCCor'd TScoreFin TimDesign
1HOOLIGANAUS521Marcus BlackmoreRPAYC01:28:001.37902:01:211.012:53:00Tp52
2WILD OATS XAUS7001Ernesto BertarelliHIYC/RPAYC01:17:141.59802:03:252.012:42:14Reichel/Pugh 66
3SHOGUN VAUS280Rob HannaRGYC01:31:421.38202:06:443.012:56:42Tp52
4WILD OATS XI10001Mark RichardsHIYC01:06:041.98702:11:164.012:31:04Reichel/Pugh 30 Mtr
5CELESTIAL421Sam HaynesCYCA02:10:421.26402:45:125.013:35:42Rogers 46
6VICTOIREAUS5299Darryl HodgkinsonCYCA02:21:281.35203:11:166.013:46:28Cookson 50
DNFWILD THINGAUS10Grant WharingtonMHYC 1.809 8.0 100supermaxi
 IRC Passage Div 1 Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  15:30:37Medal Race [double points]
IRC Div1 results Start : 10:55
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdAHCCor'd TScoreFin TimDesign
1BALANCE7771Paul ClitheroeCYCA03:32:521.13104:00:451.014:27:52Beneteau 45
2H/H EQUINOX II10101Anthony DunnCYCA03:19:231.21904:03:032.014:14:23Rp42
3STORAGE KING WALLOPM242Peter HewsonRMYC/LMYC03:35:421.12704:03:063.014:30:42Sydney 41
4CARABELLA VSYD25Matthew McCannRSYS03:28:011.19604:08:474.014:23:01X Yacht Xp 50
5KERUMBARQ5050Tam FaragherRQYS03:19:201.26004:11:105.014:14:20Ker 50 C/R
6TOY BOX 2MH4Ian BoxMHYC03:43:331.14404:15:446.014:38:33Xp44
7SHAZAMPD447Doug RyanPDYC03:52:171.10204:15:597.014:47:17Beneteau 44.7
8BELLEB2700David CurrieRBYC03:20:391.28004:16:508.014:15:39Iy60
9CADIBARRA 8R420Paul RobertsRYCV03:44:381.19904:29:209.014:39:38Jones 42
DNFEAGLE ROCK7744Ross WilsonCYCA/SYC/SSCBC 1.110 11.0 Beneteau First 47.7
 IRC Passage Div 2 Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  16:21:39
IRC Div2 results Start : 11:00
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdAHCCor'd TScoreFin TimDesign
1L'ALTRA DONNA6935Andy KearnanCYCA02:57:161.05903:07:441.013:57:16Summit 35
2LOCAL HERO1236Matt OwenCYC/MYC03:02:421.04903:11:392.014:02:42Bh 36
3FLYING CLOUD6808Howard PiggottCYCA02:57:141.08403:12:073.013:57:14Beneteau F40
4XPRESS7013Mike WestBSC02:58:401.08003:12:584.013:58:40X Yatchs 38
5OUTLAW040Alan & Tom QuickCYCA02:58:311.08403:13:315.013:58:31Beneteau First 40
6NOT A DIAMONDRQ2404David RedfernRQYS03:01:591.08003:16:326.014:01:59Beneteau First 40
7SHEPHERD CENTRE11407Hugh TorodeRSYS03:08:151.05803:19:107.014:08:15Beneteau 40.7
8NAUTICAL CIRCLEA169Ian PrenticeCYCA03:07:331.09903:26:078.014:07:33Archambault 40
 Performance Racing Div 1 Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  15:22:48Medal Race [double points]
EHC Div1 results Start : 11:05
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdAHCCor'd TScoreFin TimDesign
1SECOND TIME AROUND5491John McConaghyRPAYC03:21:101.14703:50:441.014:26:10Mcconaghy 47
2PETER LEHMANN BREAKT6834Ben McGrathCYCA03:48:351.04503:58:522.014:53:35Beneteau F40
3ICHI BAN00400Matt Allen Walter LewinWSC&CYCA03:14:431.22903:59:183.014:19:43Farr 400
4LEEWARD6833John QuinnCYCA03:51:411.04004:00:574.014:56:41Beneteau First 40
5SPIRIT OF THE MAIDMH888Bruce AbsolonSYC&CYCHI03:17:291.22104:01:085.014:22:29Volvo Ocean 60
6EUPHORIA7133Anthony ColemanRSYS603:35:371.12004:01:296.014:40:37J133
7ULTREYA11001Rod PearseRSYS03:49:181.06004:03:047.014:54:18Dehler 41
8HUNTRESS888Philip GroveRSYS03:39:101.12104:05:418.014:44:10Sydney 39 Cr
9RAGTIMERQ130Chris MorganRQYS03:41:341.11504:07:039.014:46:34J 130
10MAC 2AUS153John McDougallGSC03:40:561.15104:14:1810.014:45:56Melges 32
11WHALE WATCHING SYDNENZL8425Ian FordCYCA03:16     
 Performance Racing Div 2 Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  16:23:00
EHCDIV2 results Start : 11:10
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdAHCCor'd TScoreFin TimDesign
1RUM 2 PARADISEE57Sarah & Piers FindlayPDYC03:16:390.94803:06:261.014:26:39Elliot 7
2DUSTY MUZZLE4457Ron KnottTYC03:05:011.01703:08:102.014:15:01Farr 11.6 Modified
3BACARDISM377Martin PowerSYC03:10:260.99503:09:293.014:20:26Petersen 44
4SYNCHRONICITYM42Kingsley FletcherMBYC03:02:251.04403:10:274.014:12:25Simonis Voogd 42
5ROPABULL9111Mike RoperRMYC/BB03:12:220.99203:10:505.014:22:22Beneteau 42
6PLANITAUS686Anthony PassmoreBBYC03:07:101.03303:13:216.014:17:10Melges 24
7HITCHHIKERR303Sam AinsworthRPYC03:08:311.03003:14:107.014:18:31Frers
8JUMPAUS3380Greg HydeCYCHI03:22:350.96403:15:178.014:32:35Sb20
9HAMILTON MENTORL1Roen QuinnPLYC03:20:160.98803:17:529.014:30:16Sydney 32
10LLOYDS TOO IMPETUOUS3663Rudy WeberCYC03:25:121.00303:25:4910.014:35:12Holland
DNCINCH BY WINCH393William GriceRSYS 1.030 12.0 Peterson 44
 Cruising Div 1 Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  15:47:38Medal Race [double points]
EHC Div1 results Start : 11:15
PlaceBoat NameSail NumFromElapsdAHCCor'd TSkipperScoreFin Tim
1ONE O NINE1109RSYS03:42:451.02003:47:12Robert Salteri1.014:57:45
2VIRAGO II6813RPAYC03:48:581.00003:48:58David Rooke2.015:03:58
3HAMMER OF QUEENSLAND7WSC03:24:071.12603:49:50Gerry McGann3.014:39:07
4SALACIARQ1600RQYS03:33:201.10003:54:40Stephen Everett4.014:48:20
5ENCORE00100SYC03:54:281.00103:54:42Tim Lewis Jim Milledge5.015:09:28
6INFINITYAUS52RYCT03:39:071.07603:55:46Richard Fader6.014:54:07
7KATER53RYCV03:55:121.00303:55:54John Raff7.015:10:12
8PROTEUSUSA52855RYC04:06:550.97404:00:30Timothy Macintosh8.015:21:55
9LIMITLESS6995CYCA03:58:131.03004:05:22Bill Hili9.015:13:13
10MISTRAAL6515RYCT04:05:581.00004:05:58Brett Cooper10.015:20:58
11SOLUTIONS3242RMYC03:56:021.05204:08:18Stephen Dadour11.015:11:02
12CONDORKB80WSC03:32:041.17504:09:11David Molloy12.014:47:04
13CIRCESM91SYC04:07:481.00804:09:47Ross Johnston13.015:22:48
14EUREKA 116037APYC03:29:111.19504:09:58Chris Stockdale14.014:44:11
15VELOCE1027MYC04:07:301.01404:10:58Dean Corbett15.015:22:30
16ABRACADABRA5612RSYS03:44:131.12004:11:07James Murchison16.014:59:13
17WHITEBIRDS788RQYS03:32:191.18504:11:36Paul White17.014:47:19
18SIR THOMAS SOPWITH6892RPAYC04:22:280.97204:15:07David Edwards18.015:37:28
19JOIE DE VIE6702RPAYC04:02:441.05304:15:36Peter Byford19.015:17:44
20MISTA GYBEW888WSC04:17:061.00504:18:23Peter Carr20.015:32:06
21BROADSWORDQ40TCYC04:03:001.07904:22:12Adrian Castle21.015:18:00
 Cruising Div 2 Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  17:10:59
EHC Div2 results Start : 11:20
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdAHCCor'd TScoreFin Tim
1THAT BOAT6782Darryle DransfieldRMYCBB03:08:200.94902:58:441.014:28:20
2CEILIDH237Peter WilliamsRSYS03:07:010.96503:00:282.014:27:01
3JEMSONSM301Andrew MolnarSYC03:11:480.95003:02:133.014:31:48
4VANILLABOW19David PerkinsSASC03:11:420.95803:03:394.014:31:42
5THE POACHERMK6John FosterMYC03:06:050.99503:05:095.014:26:05
6SUNSHINE SAILING AUS6590John BankartMOOLOOLABAYC03:07:260.99703:06:526.014:27:26
7HOLY COW!6797John & Kim ClintonCYCA03:14:480.96003:07:007.014:34:48
8SOUTHERN MAGIC633Mark TobinJBCYC03:07:511.00003:07:518.014:27:51
9SINEWAVE5436Greg Mason Barb MaunsellCYCA03:12:040.98003:08:149.014:32:04
10RHYTHM & BLUESBOW03Brenton PeglerCYCSA03:25:520.91503:08:2210.014:45:52
11TRUE LOVE999Roger DownWSC03:03:381.02703:08:3611.014:23:38
12CEO1BOW04Ray SweeneyRQYS03:28:230.90603:08:4812.014:48:23
13ALLUSIVETYC407John JoyceTYC03:12:500.98203:09:2213.014:32:50
14SUMMER'S LEASEB500Glenn FitzgeraldMYC03:27:220.91403:09:3214.014:47:22
15ENTOURAGE5176Lyle BorlaseDSS03:30:480.91003:11:5015.014:50:48
16COOPERSBOW15Craig WatsonSYC03:28:310.92203:12:1516.014:48:31
17SAILING ADVENTURESBOW05Brian PozzeyRQYS03:23:500.94403:12:2517.014:43:50
18GEOMATICM495Adrian LewisMYC03:10:111.01603:13:1418.514:30:11
18NEXT LIGHT35000Chris RyanRPAYC03:11:191.01003:13:1418.514:31:19
20KITE RUNNER11000Dave SimpsonMHYC03:25:290.94203:13:3420.014:45:29
21TILTH400Peter CretanRYCT03:29:080.92803:14:0421.014:49:08
22PLANET PEUGEOT9197TMike HulbertMJBT703:17:570.98303:14:3522.014:37:57
23LUNACYSB445Matt ShepherdSBYC03:29:380.93103:15:1023.014:49:38
24MALAGUENA648Roger ProutMBYC03:41:050.89203:17:1224.015:01:05
25TONIC6842Robert PizzieMHYC03:26:010.96403:18:3625.014:46:01
26NORTHERN MOMENTC192Vic StevensCCYC03:41:200.90203:19:3926.015:01:20
27AVANTIBOW08Philip CormieRBYC03:10:311.05003:20:0327.014:30:31
28MISS DEVEREAUXBOW07Doug ReedLMYC03:45:010.89303:20:5628.015:05:01
29CAMPEADOR5758Jonathan ThelfallRSYS03:21:251.00403:22:1329.014:41:25
30MOHAWK5978Tony ByrnesJBCYC03:17:501.02303:22:2330.014:37:50
31ISLAND LADYV42Andrew PuseySYC03:46:510.92303:29:2331.015:06:51
32THE HEALERRQ367Mark HipgraveRQYS03:32:231.02103:36:5132.014:52:23
33SECOND NATUREBOW09Paul MentiplaySYC03:50:100.96903:43:0233.015:10:10
OCSTEAM SUNSAILCHART161Mark ThompsonTBA 0.895 35.0 
 Cruising Div 3 Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  16:08:24Medal Race [double points]
EHC Div3 results Start : 11:25
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdAHCCor'd TScoreFin Tim
1BANSHEEMRob & Kerry KasmarikCHYC04:34:170.50002:17:081.015:59:17
2TOPAZBOW13David HamiltonGSC03:31:170.86603:02:582.014:56:17
3STARKERS276Alan StarkTCYC03:50:080.81003:06:243.015:15:08
4KARMABOW02David AngusMYC03:28:520.89503:06:564.014:53:52
5QUATTROF8Jason DaisleyCYCA03:29:040.90603:09:255.014:54:04
6JASAMBRI 2BOW12Jason JordanBSC03:41:420.85703:10:006.015:06:42
7PINNACLEBOW11Anni BrowningBSC03:37:450.87503:10:327.015:02:45
8NESSIE212William McMillanCRYC03:39:540.87103:11:328.015:04:54
9LOOKOUTJ12Paul GilesSYC03:26:040.94503:14:449.014:51:04
10PLUNDER191John SpalvinsHIYC04:05:400.80003:16:3210.015:30:40
11AZUREBOW14Judith BujackCYC03:44:260.87603:16:3611.015:09:26
12WIZARD OF THE WIND934Michael WaldieRQYS03:46:320.87403:17:5912.015:11:32
13MOONSHINE2118Allan McClintockMBBC03:24:030.97503:18:5713.014:49:03
14KAOSBOW01Rob BeavisAMYC03:47:260.87503:19:0014.015:12:26
15CHIRPING BIRDBOW20Rod SmallmanSBSC04:02:360.84703:25:2915.015:27:36
16WINDSONG OF M'TONM5Jim WatsonMYC03:40:340.93803:26:5416.015:05:34
17ESCAPADEC200Mike SchmidtCCYC04:13:140.84703:34:2917.015:38:14
DNCMISTY BLUE6545Claire BoothRMYC 0.900 19.0 
 Non Spinnaker Div 1 Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  16:26:07
EHC Div1 results Start : 11:35
PlaceBoat NameSail NumElapsdAHCCor'd TSkipperFromScoreFin Tim
1CURLEW ESCAPERQ6703:48:470.82003:07:36Scott TurnerRQYS1.015:23:47
2CONGOBOW1003:59:390.80003:11:43Matt PowellTBA2.015:34:39
3ULUWATUSM666203:36:060.89003:12:20P Geary M BillingsSYC3.015:11:06
4SMART CHOICEH5003:58:250.80803:12:38Rodney SmartRYCT4.015:33:25
5NAMADGIC44403:36:480.91003:17:17Chris MorleyCORC5.015:11:48
6GUILTY PLEASURES IV606803:11:351.03003:17:20Lindy RobertsonTCYC6.014:46:35
7PRIORITIES86880603:59:240.84003:21:06Mark WalkleyN/A7.015:34:24
 Non Spinnaker Div 2 Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  17:44:08
EHC Div2 results Start : 11:40
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdAHCCor'd TScoreFin Tim
1JOSIDA387David PopeRYCT04:13:270.41001:43:551.015:53:27
2MARAUDERBOW33Mark AnnandaleCCYS05:47:230.41002:22:262.017:27:23
3KRYSTALB178Mark StrobelRBYC04:35:160.55402:32:303.016:15:16
4BRILLIANT II241Julian SmallwoodWSC03:48:290.71302:42:544.015:28:29
5SAPPHIRE OF LONDONG507Grant StquentinRGYC03:49:520.74402:51:015.015:29:52
6VALHALLAPH385Peter CoxCSC03:36:050.79702:52:136.015:16:05
7CHICANEBOW17Murray GordonSYC04:04:120.71002:53:237.015:44:12
8STAR FERRY68John BrandBSC03:39:010.80302:55:528.015:19:01
9RENATABOW16Dayle ShortWMYC04:21:590.70603:04:589.016:01:59
10SUPERTRAMP6678Sue & Alan PickRPAYC03:44:190.82703:05:3110.015:24:19
11IDLE TIME588Mal DennisWSC04:00:350.77903:07:2511.015:40:35
12ADRENALIN1999Andrew JustWSC03:51:070.81103:07:2612.015:31:07
13NIRVANA 1B37Nigel HillRYCT04:07:330.76203:08:3813.015:47:33
DNFRUBY CHARLOTTEA65Jonathan HicklingHICYC 0.400 16.0 
DNFCHRISTINA JAY712Stuart PascoeSCYC 0.709 16.0 
 First Fleet Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  15:35:08Medal Race [double points]
EHC Div2 results Start : 11:10
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdAHCCor'd TScoreFin TimDesign
1DUSTY MUZZLE4457Ron KnottTYC03:05:011.017063:08:1011.014:15:01Farr 11.6 Modified
2HITCHHIKERR303Sam AinsworthRPYC03:08:311.03003:14:1012.014:18:31Frers
3LLOYDS TOO IMPETUOUS3663Rudy WeberCYC03:25:121.00303:25:4913.014:35:12Holland
DNCINCH BY WINCH393William GriceRSYS 1.030 15.0 Peterson 44
 McConaghy MC38 Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  13:08:15
OD results Start : 11:35
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdFin Tim
1GINGER38011Leslie GreenCYCA48:3912:23:39
2VINOHI101Chris HancockMHYC49:0612:24:06
3GHOST RIDER403Ross HennessyRPAYC50:0012:25:00
4CONE OF SILENCE38001Jonathan MorrisRPAYC56:5212:31:52
5MENACENZL38014Howard SpencerRAYC01:10:5912:45:59
 Multi-Hulls Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  18:09:50
EHC results Start : 11:30
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdAHCCor'd TScoreFin TimDesign
1BOX OFFICEAUS100Matthew JohnsRQYS01:58:561.03102:02:371.013:28:56Box 8.5 Od
2SALACIA3823Ian JohnsonTCYC03:54:150.56002:11:112.015:24:15Lightwave
3HEATWAVENONESteve McLayQCYC03:56:310.56102:12:413.015:26:31Leopard 42
4CLEAR HORIZONSBOW18Clare & Wayne KirbySYC03:52:210.60002:19:254.015:22:21Lagoon 450
5LICKITY SPLIT TAKE 2MOJODrew WoolerCCYC03:08:030.84002:37:585.014:38:03Pescott/Wooler
 Race 3 Full results: IRC Racing Race 3   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  17:06:05
IRC results Start : 15:30
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdAHCCor'd TScoreFin TimDesign
1HOOLIGANAUS521Marcus BlackmoreRPAYC01:09:421.37901:36:071.016:39:42Tp52
2SHOGUN VAUS280Rob HannaRGYC01:10:271.38201:37:222.016:40:27Tp52
3WILD OATS XAUS7001Ernesto BertarelliHIYC/RPAYC01:01:251.59801:38:093.016:31:25Reichel/Pugh 66
4CELESTIAL421Sam HaynesCYCA01:18:461.26401:39:344.016:48:46Rogers 46
5VICTOIREAUS5299Darryl HodgkinsonCYCA01:14:401.35201:40:575.016:44:40Cookson 50
6WILD THINGAUS10Grant WharingtonMHYC58:061.80901:45:066.016:28:06100supermaxi
7WILD OATS XI10001Mark RichardsHIYC55:331.98701:50:237.016:25:33Reichel/Pugh 30 Mtr
 McConaghy MC38Race 3   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTSUpdated:  19/08/2013  16:42:01
OD results Start : 15:30
PlaceBoat NameSail NumSkipperFromElapsdFin Tim
1GHOST RIDER403Ross HennessyRPAYC55:4816:25:48
2VINOHI101Chris HancockMHYC56:1216:26:12
3CONE OF SILENCE38001Jonathan MorrisRPAYC56:3516:26:35
4MENACENZL38014Howard SpencerRAYC57:3316:27:33
5GINGER38011Leslie GreenCYCA57:4216:27:42
 Normal0falsefalsefalseEN-USX-NONEX-NONE/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}
Hamilton Island Race Week